Aktualności

Stocznia na okrągło


Całoroczne wycieczki po terenach dawnej Stoczni Gdańskiej dla turystów indywidualnych.

Zwiedzanie Muzeum Sali BHP Stoczni Gdańskiej z przewodnikiem.

Zwiedzanie wystawy stałej Europejskiego Centrum Solidarności.

Zwiedzanie historycznego śródmieścia Gdańska.

kontakt:
tel. 605 871 609

 

Publikacja na 175 lat historii Stoczni Gdańskiej

   Morska Fundacja Historyczna zaprasza do zakupu własnej publikacji, którą wydano specjalnie na 175. rocznicę powstania pierwszego zakładu stoczniowego w miejscu późniejszej Stoczni Gdańskiej. Na niecałych 50 stronach książeczki w formacie B6 podano najważniejsze informacje o historii tego miejsca, od połowy XIX wieku, przez czas wojen światowych i PRL, aż do współczesności.
   Dodatkowo zawarto także ważniejsze daty z historii Stoczni Gdańskiej i kalendarium Placu Solidarności oraz miniprzewodnik
po terenach dawnej Stoczni Gdańskiej, charakteryzujący najważniejsze obiekty stoczniowe. W środku znajduje się 30 czarno-białych fotografii i plan terenów stoczniowych do samodzielnego poruszania się po otwartej części terenu dawnej stoczni.
   Publikacja dostępna jest do kupienia podczas organizowanych przez fundację wycieczek po terenach stoczniowych oraz stale w dobrych księgarniach na terenie Gdańska: ul. Straganiarska i Łagiewniki. Oferujemy także sprzedaż wysyłkową.

175 lat historii Stoczni Gdańskiej 1844-2019

Stocznia pod gwiazdami

plakat MFH wycieczki po stoczni w dniach 20 - 23 czerwca 2019

Morska Fundacja Historyczna zaprasza na kolejny cykl wycieczek po terenach stoczniowych w Gdańsku – w długi weekend czerwcowy święta Bożego Ciała 2019 roku, to jest w dniach od 20 czerwca do 23 czerwca (czwartek – sobota) wycieczki rozpoczynają się o godzinach 10:00, 12:00, 14:00 i 16:00.

Każde zwiedzanie zaczyna się przy historycznej Bramie nr II Stoczni Gdańskiej, ulica Doki 1, przy kiosku “Souvenire” i trwa około 60 minut. Trasa jest łatwa – zapraszamy szczególnie rodziny z dziećmi, dla najmłodszych upominki. Ciekawa narracja profesjonalnego przewodnika oraz dodatkowe atrakcje.

Tematyka każdego spaceru obejmuje najważniejsze daty, wydarzenia, postacie i miejsca związane z historią terenów stoczniowych w Gdańsku od czasów średniowiecza, przez nowożytność, przemysłowe wieki XIX i XX, do czasów współczesnych. Program zawiera między innymi zagadnienia:
– “Młode Miasto” – krzyżacka konkurencja dla portu w Gdańsku,
– Pierwsze stocznie nad Motławą w XIX wieku,
– Najciekawsze przykłady architektury industrialnej na terenach stoczniowych z końca XIX wieku,
– Stocznia Gdańska – potęga na na skalę światową,
– Kolebka Solidarności – centrum strajkowe,
– Plany i wizje zagospodarowania “Młodego Miasta” w przyszłości.

Obowiązują zapisy drogą mailową na adres: mfh.gdansk@gmail.com

Wstęp: cegiełka 10 zł na cele statutowe MFH. Cegiełki można wykupić na miejscu imprezy lub uprzednio wpłacić na konto MFH: Santander Bank Polska 46 1090 1098 0000 0001 3556 9245 z zaznaczeniem “darowizna na cele statutowe MFH”. W takim przypadku można odliczyć ją od dochodu przy rozliczaniu podatku za rok 2019. Przed zwiedzaniem należy przedstawić dokument wpłaty (może być wersja elektroniczna).

W czasie wycieczki będzie prezentowana najnowsza publikacja o dziejach terenów stoczniowych pt: “175 lat historii Stoczni Gdańskiej 1844 – 2019”. Po zakończeniu zwiedzania istnieje możliwość zakupu książki w promocyjnej cenie.

Projekt i Realizacja: