Aktualności

Stocznia na okrągło


Całoroczne wycieczki po terenach dawnej Stoczni Gdańskiej dla turystów indywidualnych.

Zwiedzanie Muzeum Sali BHP Stoczni Gdańskiej z przewodnikiem.

Zwiedzanie wystawy stałej Europejskiego Centrum Solidarności.

Zwiedzanie historycznego śródmieścia Gdańska.

kontakt:
tel. 605 871 609

 

Publikacja na 175 lat historii Stoczni Gdańskiej

   Morska Fundacja Historyczna zaprasza do zakupu własnej publikacji, którą wydano specjalnie na 175. rocznicę powstania pierwszego zakładu stoczniowego w miejscu późniejszej Stoczni Gdańskiej. Na niecałych 50 stronach książeczki w formacie B6 podano najważniejsze informacje o historii tego miejsca, od połowy XIX wieku, przez czas wojen światowych i PRL, aż do współczesności.
   Dodatkowo zawarto także ważniejsze daty z historii Stoczni Gdańskiej i kalendarium Placu Solidarności oraz miniprzewodnik
po terenach dawnej Stoczni Gdańskiej, charakteryzujący najważniejsze obiekty stoczniowe. W środku znajduje się 30 czarno-białych fotografii i plan terenów stoczniowych do samodzielnego poruszania się po otwartej części terenu dawnej stoczni.
   Publikacja dostępna jest do kupienia podczas organizowanych przez fundację wycieczek po terenach stoczniowych oraz stale w dobrych księgarniach na terenie Gdańska: ul. Straganiarska i Łagiewniki. Oferujemy także sprzedaż wysyłkową.

175 lat historii Stoczni Gdańskiej 1844-2019

Majówkowe zwiedzanie terenów Stoczni Gdańskiej z przewodnikiem

Zwiedzanie historycznych terenów dawnej Stoczni Gdańskiej z przewodnikiem w czasie długiego weekendu majowego 2019 roku.

Morska Fundacja Historyczna, mając na względzie ogromny sukces cyklu wycieczek zorganizowanych w czasie majówki 2018 roku i w odpowiedzi na zapytania co do powtórzenia podobnej imprezy, zaprasza na “Majówkowe zwiedzanie 2019”, które skupiać się będzie wokół 175. rocznicy rozpoczęcia nowożytnego przemysłu stoczniowego w miejscu późniejszej Stoczni Gdańskiej. W czasie długiego weekendu majowego 2019 roku, to jest w dniach od 28 kwietnia (niedziela) do 5 maja (niedziela), BEZPŁATNE wycieczki zaczynają się o godzinach 10:00, 12:00, 14:00 i 16:00. Każde zwiedzanie rozpoczyna się przy historycznej Bramie II Stoczni Gdańskiej na ulicy Doki 1, przy Placu Solidarności w Gdańsku i trwa około 75 minut.

Tematyka każdego spaceru obejmuje najważniejsze daty, wydarzenia, postacie i miejsca związane z historią Stoczni Gdańskiej od połowy XIX wieku do czasów współczesnych. Program obejmuje zagadnienia:

– Plac Solidarności w Gdańsku i historyczna Brama II Stoczni Gdańskiej,
– promenada Droga do Wolności,
– Młode Miasto od średniowiecza do czasów współczesnych,
– dawne tereny Stoczni Gdańskiej,
– Stocznia Cesarska w Gdańsku,
– Stocznia Schichaua,
– infrastruktura stoczniowa: dźwigi, hale, doki i most pontonowy,
– rys produkcji przemysłowej w XIX i XX wieku,
– miejsca związane ze strajkami z lat 1970-1996,
– Muzeum Sali BHP Stoczni Gdańskiej.

Wstęp wolny, obowiązują zapisy drogą mailową na adres: mfh.gdansk@gmail.com

Wycieczki połączone są z promocją najnowszej publikacji wydanej nakładem Fundacji o historii terenów stoczniowych pt. “175 lat historii Stoczni Gdańskiej 1844 – 2019”. Po zakończeniu zwiedzania istnieje możliwość zakupu książki w promocyjnej cenie i otrzymanie dedykacji od autora. Podczas wycieczek Fundacja prowadzi także sprzedaż cegiełek i certyfikatów uczestnictwa z przeznaczeniem na działalność statutową.

Strona wydarzenia na portalu Facebook: https://www.facebook.com/events/1023474107852007/

Serdecznie zapraszamy!

Stocznia pod gwiazdami

MFH plakat 18 maja 2019

Morska Fundacja Historyczna serdecznie zaprasza Państwa na specjalistyczne warsztaty historyczne połączone ze zwiedzaniem terenu Stoczni Cesarskiej z przewodnikiem w dniu 18 maja 2019 roku (sobota). Odbędą się wtedy trzy 90 minutowe wycieczki o godzinach 18.00, 20.00 oraz 22.00. Zaczynamy zwiedzanie przy historycznej Bramie II Stoczni Gdańskiej, Plac Solidarności w Gdańsku, ulica Doki 1, przy kiosku “Souvenire”.

Wymóg wcześniejszej rezerwacji miejsc drogą mailową, liczba miejsc jest ograniczona. Warunkiem uczestnictwa jest wykupienie cegiełki na cele statutowe MFH o wartości 10 zł przed rozpoczęciem zwiedzania. Mail do rezerwacji: mfh.gdansk@gmail.com

Ze względu na konieczność zachowania bezpieczeństwa na terenie przemysłowym, dostępność zwiedzania od 7 lat. Ze uwagi na późną porę uczestnicy powinni zaopatrzyć się w latarki.

Trasa wycieczek:
Brama II Stoczni Gdańskiej – Plac Solidarności – Droga do Wolności – Dyrekcja Stoczni Cesarskiej – Remiza Zakładowej Straży Pożarnej SG – niemiecki schron plot. z II wojny światowej – dok pływający – most pontonowy – dziedziniec – Zakład Budowy Silników – kotlarnia – formiernia – kuźnia – basen dokowy – Hala U-boot’ów- Brama nr I SG (przy ulicy Lisia Grobla).

Od soboty 18 maja będzie także możliwość wejścia na platformę widokową na żurawiu M3, którym zarządza Fundacja Społecznie Bezpieczni.

Projekt i Realizacja: