Artykuły

Gdańska szkuta konna

Mianem gdańskiej szkuty konnej nazywa się nowożytny środek transportu łączący miasto Gdańsk z regionem ujścia Wisły, uruchomiony w końcu XVII wieku, w roku 1692 na wzór rozwiązań niderlandzkich szkut konnych Trekschuit. Szkuta działała następnie przez cały XVIII wiek, aż do lat 40. XIX wieku, kiedy została wyparta przez konkurencyjne i nowocześniejsze parowce pasażerskie.

Czytaj więcej »

Jak Stocznia Królewska w Gdańsku stała się Stocznią Cesarską

Jednym z najciekawszych okresów przedwojennej historii przemysłu stoczniowego w Gdańsku jest dekada lat 60. XIX wieku, a dokładniej lata 1857-1873. Ówczesne pojawienie się nowych tendencji w technologii produkcji okrętowej, szybki rozwój portu gdańskiego oraz szczególnie zmienna sytuacja polityczna skupione w tak krótkim czasie nie miały żadnego odpowiednika w epoce średniowiecza i nowożytności.

Czytaj więcej »

175 lat historii Stoczni Gdańskiej

W sierpniu 2019 roku minęło 175 lat od momentu zapoczątkowania historii późniejszej Stoczni Gdańskiej im. Lenina. Warto poznać korzenie miejsca, którego losy z czasem tak bardzo splotły się z historią Polski, Europy i świata.

Czytaj więcej »

Morska Fundacja Historyczna 2018 - 2020

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/morskafh/public_html/mfh-gdansk.pl/wp-includes/functions.php on line 4613 Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/morskafh/public_html/mfh-gdansk.pl/wp-content/plugins/really-simple-ssl/class-mixed-content-fixer.php on line 110