Kategorie
Aktualności

Długi weekend czerwcowy 2020

Długi weekend czerwcowy za nami!
Nie tylko wycieczki po terenach stoczniowych cieszyły się zainteresowaniem, ale także wystawa w Hali 42A.

   Morska Fundacja Historyczna działa nieprzerwanie przez cały rok, stąd pierwsze wycieczki po terenach stoczniowych w Gdańsku w roku 2020 odbyły się już w czasie ferii zimowych w dniach od 3 do 23 lutego – “Ferie w stoczni 2020 – wycieczki historyczne z przewodnikiem”. Jednakże, ze względu na panującą sytuację epidemiczną, rozpoczęcie letniego sezonu turystycznego musiało zostać przesunięte na długi weekend przypadający w czerwcu.

   W dniach 11-14 czerwca 2020 roku Morska Fundacja Historyczna we współpracy z Fundacją Promocji Solidarności i Stocznią Cesarską Development zorganizowała cykl 24 wycieczek pod tytułem “Wiosenne spacery historyczne”. Udział w trwających około godziny wycieczkach przybliżających historię przemysłu okrętowego na terenie dawnej Stoczni Gdańskiej wzięło w sumie 1114 uczestników, a każda grupa składała się średnio z 45 osób.

   Równocześnie na wystawie “Stocznia Gdańska w PRL”, która otwarta jest dla zwiedzających w Hali 42A przy ulicy Narzędziowców w Gdańsku codziennie od 30 maja do 27 września 2020 roku, w tych samych dniach pojawiło się 2276 osób. Było to ponad dwa razy więcej niż w okresie od jej otwarcia w dniu 30 maja do dnia 10 czerwca, kiedy dawną halę ślusarni Stoczni Gdańskiej i znajdujące się wewnątrz wystawy odwiedziły w sumie 1052 osoby. Jeszcze raz dziękujemy Państwu za zainteresowanie naszą ofertą i zachowywanie zasad bezpieczeństwa w czasie wycieczek i na terenie wystawy w Hali 42A.

   Dzięki wykupowi cegiełek, z których cały dochód kierowany jest na działalność statutową Morskiej Fundacji Historycznej, uzyskaliśmy w tym czasie w sumie 1219 złotych. Jak zawsze dziękujemy Państwu za wsparcie naszej działalności. Przypominamy jednak, że można nas wspierać na wiele sposobów – dzięki Państwa zaangażowaniu w ramach otwartej zbiórki pamiątek stoczniowych i związanych z okresem Polski Ludowej, która towarzyszy wystawie naszych zbiorów do końca września, pozyskaliśmy liczne dary rzeczowe, z których duża część trafiła od razu na ekspozycję. W naszej księdze pamiątkowej, która wystawiona jest w Hali 42A, od końca maja pojawiło się aż 236 nowych wpisów. Dzięki kolejnym kilkudziesięciu polubieniom naszej oficjalnej strony na portalu Facebook zbliżamy się coraz szybciej do symbolicznej granicy 1000 polubień.

   Dziękujemy za liczny udział w naszych wydarzeniach i zapraszamy do obserwowania działań Morskiej Fundacji Historycznej w mediach społecznościowych, gdyż już niedługo przekażemy tą drogą kolejne informacje o organizowanych przez nas imprezach. Zapraszamy Państwa do pozostawiania tam swoich opinii, które pomogą innym chętnym poznania historii gdańskich stoczni i polskiej marynistyki.

 

/autor zdjęcia – Tadeusz Olszewski; na zdjęciu jeden z naszych przewodników z grupą na wystawie w Hali 42A/