Kategorie
Aktualności

Godny polecenia spacer

Zapraszamy na wycieczki po śródmieściu Gdańska organizowane w soboty marca i pierwszej połowy kwietnia 2022 roku.

W 1889 roku wydawnictwo Karla Baedekera wydało kolejne, ponownie uaktualnione wydanie książkowego przewodnika przeznaczonego dla turystów, letników i kuracjuszy. Pod hasłem “Gdańsk” przedstawiono bazę hotelową, dostępne restauracje i usługi, środki transportu miejskiego i liczne kąpieliska morskie. Obok planu śródmieścia i okolic, na kolejnych stronach zawarto również krótką historię miasta oraz opisy jego poszczególnych części, z zaznaczeniem najważniejszych zabytków i kościołów, gmachów publicznych, muzeów i wystaw.

W publikacji zamieszczona została także trasa “godnego polecenia spaceru” wokół śródmieścia Gdańska, którego zadaniem było ukazać najpiękniejsze panoramy miasta, budowle powstałe w ostatnim czasie oraz przynoszącą miastu chlubę infrastrukturę.

Zapraszamy do przejścia z przewodnikiem wyjątkowej ścieżki spacerowej, która została wytyczona w czasie, kiedy późnonowożytne miasto stało na progu nowoczesności, jeszcze zanim weszło w burzliwy wiek XX.

“Godny polecenia spacer” wg Karla Baedekera | Gdańsk 1889

W soboty 5 marca, 12 marca i 19 marca 2022 roku odbywa się zwiedzanie trasą “Promenada” – rozpoczęcie przy Bramie Wyżynnej od strony ulicy Wały Jagiellońskie. Tematyka obejmuje zagadnienia: fortyfikacje, wojskowość, zieleń, koleje.

  • Jak poruszano się w twierdzy Gdańsk pełnej wałów, fos i bram?
  • Kiedy zniknął najstarszy gdański ogród miejski?
  • Gdzie znajdowała się największa w mieście fabryka?

W soboty 26 marca, 2 kwietnia i 9 kwietnia 2022 roku odbywa się zwiedzanie trasą “Motława” – rozpoczęcie przy Bramie Zielonej od strony Mostu Zielonego. Tematyka obejmuje zagadnienia: muzea, wypoczynek, przemysł, parowce.

  • Czym Gdańsk mógł pochwalić się przed innymi metropoliami?
  • Jak wypoczywali ówcześni Gdańszczanie, jeśli nie nad morzem?
  • Gdzie znajdowało się pierwsze w mieście muzeum regionalne?

Każdy spacer rozpoczyna się o godzinie 11:00, czas trwania zwiedzania 2 godziny.

Koszt udziału: 20 zł od osoby.

Obowiązuje rygor sanitarny i limit miejsc. Rezerwacja drogą milową na adres mfh.gdansk@gmail.com za zwrotnym potwierdzeniem zapisu na listę.

Informacja drogą telefoniczną: +48 605 871 609 oraz +48 695 364 748.

Strona wydarzenia na Facebooku: https://www.facebook.com/events/448475207062222