Kategorie
Aktualności

Historia gdańskich stoczni – spacer od Motławy do wyspy Ostrów

   Morska Fundacja Historyczna oraz Fundacja Galar Gdański zapraszają na spacery szlakiem historycznych stoczni w Gdańsku od średniowiecza do współczesności. Wycieczki starują w każdą sobotę i niedzielę sierpnia 2019 roku o godzinie 17:00 z Mostu Zielonego na Motławie w Gdańsku i prowadzą do terenów dawnej Stoczni Gdańskiej. Bezpośrednio po zwiedzaniu możliwość opłynięcia portowej wyspy Ostrów w historycznej łodzi typu galar.

   Tematyka każdego spaceru obejmuje najważniejsze daty, wydarzenia, postacie i miejsca związane z historią obiektów i terenów stoczniowych w Gdańsku od czasów średniowiecza, przez nowożytność, przemysłowe wieki XIX i XX, do czasów współczesnych. Każde zwiedzanie trwa około 2 godzin.

   Bezpośrednio po każdym zwiedzaniu, o godzinie 19:00 rozpoczyna się rejs galarem po kanałach portowych wokół wyspy Ostrów, w czasie których będzie można zobaczyć tereny stoczniowe i przemysłowe od strony wody. Każdy rejs trwa około 60 minut.

   Koszt udziału jednej osoby w imprezie wynosi 40 złotych, w tym 10 złotych za zwiedzanie stoczni z przewodnikiem Morskiej Fundacji Historycznej oraz 30 złotych opłaty za rejs łodzią Fundacji Galar Gdański. Cegiełki za zwiedzanie (10 złotych) można wykupić na miejscu lub uprzednio wpłacić na konto MFH: Santander Bank Polska 46 1090 1098 0000 0001 3556 9245 z zaznaczeniem “Darowizna na cele statutowe MFH”. W takim przypadku można odliczyć tę kwotę od dochodu przy rozliczaniu podatku za rok 2019. Opłatę za rejs należy uiścić bezpośrednio przed wypłynięciem.

   Obowiązują zapisy drogą mailową na adres: mfh.gdansk@gmail.com