Wsparcie

Zapraszamy Państwa do wsparcia Morskiej Fundacji Historycznej – można tego dokonać na wiele sposobów!
 • Wsparcie finansowe (poprzez udział w naszych wydarzeniach, zakup pamiątek, zakup publikacji).
 • Wsparcie materialne np. poprzez przekazanie artefaktów na rzecz Fundacji).
 • Wsparcie niematerialne, np. poprzez pracę wolontaryjną.

Wsparcie finansowe

Podstawowym źródłem finansowania działalności Morskiej Fundacji Historycznej są cegiełki przeznaczane na cele statutowe fundacji. Każda opłata za uczestnictwo w wyciecze, bilet wstępu na wystawę czy faktura za usługę przewodnicką zaliczana jest do tej formy wsparcia. Równocześnie cegiełki MFH przybierają także materialną formę ozdobnych podziękowań i drobnych przedmiotów, które oferujemy darczyńcom za kwoty wrzucane do naszych skarbon i wpływy prowadzone na konto bankowe Fundacji.

Równocześnie prowadzimy sprzedaż wysyłkową pamiątek i publikacji wydawanych specjalnie na ten cel – z aktualną ofertą można zapoznać się w zakładce Cegiełki. W tym miejscu pragniemy zaznaczyć, iż:

“Wszystkie wpłaty dokonywane na konto bankowe fundacji przez osobny fizyczne (z zaznaczeniem w tytule, iż jest to darowizna na cele statutowe lub cele rzeczowe) objęta jest możliwością odpisania przy rozliczaniu podatku od dochodu osób fizycznych w danym roku podatkowym do wysokości 6% dochodu.”

[Podstawa prawna: Art. 26 ust. 1 pkt 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r.
o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz.U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.).]

Inaczej ujmując – każda wpłata dokonana przez Państwa na konto bankowe Fundacji (z odpowiednim zaznaczeniem w tytule) może zostać następnie odjęta przy rozliczaniu się z podatku dochodowego za dany rok.

Przykładowo: wpłata bankowa dokonana w sierpniu 2019 roku na sumę 20 złotych jako rozliczenie za udział dwóch osób w wycieczce po terenie dawnej Stoczni Gdańskiej z zaznaczeniem w tytule “Darowizna na cele statutowe Morskiej Fundacji Historycznej” została zgłoszona w czasie rozliczenia podatku od osoby fizycznej za rok 2019 w lutym 2020 roku. Kwota ta nie przekroczyła 6% całości dochodu tejże osoby w roku 2019, stąd została odjęta od wartości dochodu podatnika w całości. Jeżeli suma wpłat z danego roku jest większa ponad ułamek 6%, to od wartości dochodu odpisana (odjęta) jest jedynie wartość równa 6% całości dochodu. W ten sposób sumować można wszystkie opłaty za wycieczki, kwoty przelewane w ramach zakupu cegiełek (np. książki czy pocztówki wydawane przez MFH) czy dobrowolne jednorazowe i systematyczne przelewy na konto bankowe kierowane ogólnie na cele statutowe fundacji dokonane w danym roku podatkowym.

Wsparcie materialne

Zapraszamy Państwa do przekazywania:

 • eksponatów, dokumentów, archiwaliów,
 • darowizn rzeczowych w postaci sprzętu, wyposażenia,
 • wzbogacania naszej wiedzy, dzielenia się swoimi wspomnieniami.

Przyjmujemy dary związane tematycznie ze Stocznią Gdańską, przemysłem stoczniowym, okrętownictwem polskim i bałtyckim, okresem PRL, historią Gdańska i Pomorza, jak również wszystko to co może wzbogacić zbiory i archiwa Fundacji. Zapraszamy do kontaktu w celu omówienia szczegółów przekazania.

Zbiórka eksponatów

Organizowane przez nas wystawy w całości powstają ze zbioru i archiwum Fundacji oraz zbiorów i eksponatów przekazanych nam przez darczyńców i sympatyków. Jeżeli posiadają Państwo pamiątki, których historią chcielibyście się podzielić, albo przedmioty pochodzące z okresu PRL, które miałyby zostać wyrzucone, zapraszamy do udziału w zbiórce eksponatów organizowanej przez naszą Fundację.

Co można udostępnić lub przekazać? Wszystko to co zobaczyć mogą Państwo na naszych wystawach, przy czym ze względów praktycznych rozróżniamy dwa rodzaje obiektów:

 • dokumenty i archiwalia, w tym różnego rodzaju: zdjęcia i grafiki, zaświadczenia, legitymacje i odznaczenia, druki ulotne, kartki i bilety, reklamy, rysunki techniczne i projekty, broszury, książki, czasopisma oraz inne papierowe nośniki informacji,
 • eksponaty i przedmioty, takie jak: meble, przedmioty codziennego użytku, sprzęt elektroniczny i służący komunikacji, artykuły gospodarstwa domowego i elementy dekoracyjne, narzędzia, militaria, części ubioru, stroje robocze i mundury, oraz wszystko to co możliwe jest do wkomponowania w wystawę muzealną.

Wsparcie niematerialne

Równie ważnym sposobem wsparcia Fundacji jest pomoc niematerialna. Zawsze pomagacie nam Państwo:

 • uczestnicząc w organizowanych przez Fundację spotkaniach i wydarzeniach, w tym wycieczkach, szkoleniach i warsztatach,
 • dzieląc się swoją opinią wśród kół przyjaciół i znajomych,
 • przekazując informacje o naszej działalności za pomocą portali społecznościowych: Facebook i Instagram,
 • odbierając nasz internetowy newsletter “Wiadomości Morskiej Fundacji Historycznej” – zapisz się,
 • ogólnie interesując się naszymi działaniami.

Masz pomysł na ciekawy projekt lub chciałbyś z nami współpracować? Zapraszamy do kontaktu!